Šestinedělí.cz

Šest týdnů po narození dítěte

Životospráva v šestinedělí

Životospráva v šestinedělí by měla být zaměřena na lehkou, vyváženou a pestrou stravu s dostatkem bílkovin, minerálů, vitamínů a železa. Jezte pravidelně 5 – 6krát denně, 3 bohatší jídla a 2 – 3 přesnídávky složené z ovoce, zeleniny, neslaných sýrů nebo jiných mléčných výrobků.

Zásadně nehladovět

Kojící žena nesmí hladovět, a naopak nadměrný příjem energie nevede ke zvýšené tvorbě mléka, ale k ukládání do tukových zásob. Během kojení je potřeba zvýšit energetický příjem o 300 – 500 kilokalorií za den (oproti nekojící ženě), celkový příjem by se tedy měl pohybovat mezi 2100 a 2800 kilokaloriemi.

Kvalitní strava

Záleží spíše na kvalitě než kvantitě výživy. Ženy, které během těhotenství přibraly více než 12 kg, nemusí energetický příjem zvyšovat, energie se bude spotřebovávat z tukových zásob.

Dostatek tekutin

Během kojení je nutný dostatečný příjem tekutin, 2,5 – 3,5 litrů nejlépe neperlivé vody denně. Nepijte sycené sladké limonády, které jsou jen zdrojem prázdných kalorií.

Omezte některé potraviny

V prvních týdnech po porodu se vyhněte nadýmavým potravinám, silně kořeněným jídlům, uzeninám, konzervám nebo kyselému ovoci. Nedoporučuje se nadměrné používání soli. Omezte příjem černé kávy či černého čaje.

Omezte kouření

Samozřejmostí by měla být alkoholová (a nikotinová) abstinence. Vše, co sníte či vypijete, se vstřebává do mateřského mléka, a tyto potraviny by dítěti mohly způsobit problémy.

Jakmile se dítě začne více pohybovat, zhruba po 2. měsíci věku, můžete si dopřát i luštěniny či zelí, tedy nadýmavé potraviny, i citrusové plody.

Stravou k původní postavě

Chcete-li se vrátit na původní váhu před otěhotněním, omezte sladká a tučná jídla. Bílé pečivo nahraďte celozrnným, do jídelníčku zařaďte rýži, těstoviny, ovesná jídla a müsli. Nezapomeňte na dostatečnou konzumaci mléčných výrobků nejen kvůli tvorbě mateřského mléka, ale také pro jejich obsah vápníku. Přijímejte potraviny obsahující železo (červené maso, vaječný žloutek, listová zelenina) a jód (mořské ryby).

Úbytek váhy po porodu by měl být pozvolný, nesnažte se ihned po porodu hubnout. Nepřejídejte se, choďte na delší procházky a cvičte.

Problémy se zácpou

Šestinedělky často trpí zácpou. O to důležitější je dostatečný příjem tekutin, ovoce a zeleniny. Pro nastartování peristaltiky si dejte nalačno sklenici teplé vody se špetkou soli. Jezte zavařeniny. Hodně se pohybujte. Trvá-li zácpa příliš dlouho, kupte si v lékárně Yal gel nebo glycerínový čípek.

Pamatujte, že do mateřského mléka přestupují také složky léků. Proto se o jejich užívání vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem.

Během šestinedělí využijte každou volnou chvilku k odpočinku a spánku, podělte se s partnerem či rodinou o péči o domácnost, nechtějte mít všechno v perfektním pořádku.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.