Šestinedělí.cz

Šest týdnů po narození dítěte

Kojení

K přípravě prsních žláz na tvorbu mléka dochází již v průběhu těhotenství. Na jejich vývoji se podílí hormony progesteron a estrogen. Od druhého trimestru se začíná zapojovat také hormon prolaktin, který začíná tvořit mlezivo, kolostrum. Mléko se po porodu tvoří automaticky.

Jeho další tvorba závisí na častosti stimulace bradavky, jeho množství se produkuje na základě zákonu nabídky a poptávky. Čím více dítě vysaje, tím více se vytvoří. Prolaktin je zodpovědný za tvorbu mléka, oxytocin je zodpovědný za jeho uvolňování. Reflex, jehož prostřednictvím se takto děje, se nazývá ejekční nebo-li let down reflex.

První mléko – kolostrum

První mléko, které dítě dostává, je kolostrum. Obsahuje více bílých krvinek a protilátek než zralé mléko. Obsahuje velké množství imunoglobulinu A, který pokryje sliznici tenkého střeva dítěte a chrání jej tak před průnikem mikroorganismů do těla.

Zralé mléko

Postupně se kolostrum mění ve zralé mléko. Rozlišuje se přední a zadní mléko. Přední je produkováno na začátku kojení, je určeno především k zahnání žízně a je méně energeticky vydatné. Zadní mléko obsahuje více tuků a slouží k nasycení.

Kojení má pro matku i dítě mnoho výhod. Mateřské mléko je vždy po ruce, má vždy správnou teplotu a složení. Je zadarmo. Chrání dítě před průjmy, infekcí dýchacích cest, snižuje riziko cukrovky, alergie, obezity a anémie, posiluje jeho kosti.

Během kojení je uvolňován oxytocin, hormon, který napomáhá stahování dělohy. Snižuje riziko vzniku rakoviny prsu, vaječníků a působí preventivně před osteoporózou. Má pozitivní účinek na návrat postavy do stavu jako před otěhotněním. Neméně důležité je citové pouto vznikající mezi matkou a dítětem během kojení.

Dokrmování

Mateřské mléko může být jedinou potravou dětem do 6 měsíců, potom je potřeba začít s dokrmováním. Po dobu kojení se nedoporučuje, aby dítě užívalo dudlík nebo kojeneckou láhev, protože by mohlo dojít k porušení sacího reflexu a následně pak ke znesnadnění kojení.

Četnost kojení

Kojit se má tak často a tak dlouho, jak dítě žádá, avšak alespoň 8krát za den. Pokud se dítě samo nepřihlásí do 4 hodin od posledního kojení, pak se doporučuje jej šetrně probudit a nakojit. Zpočátku je zapotřebí kojit z obou prsů během jednoho kojení, až se tvorba mléka ustálí, stačí z jednoho a tak dlouho, dokud se dítě nepustí. Některé děti však vyžadují i později kojení z obou prsů během jednoho krmení.

Stravování matky

Kojící matka by měla myslet na vyváženou a pestrou stravu bohatou na ovoce a zeleninu, důležitý je dostatečný pitný režim. Měla by se vyhnout nadýmavým jídlům a alergenním potravinám (např. citrusové plody). Samozřejmostí by mělo být vyloučení alkoholu, nikotinu a drog, užívání léků zkonzultujte s lékařem. Myslete na to, že vše, co sníte, se vstřebává do mateřského mléka.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.