Šestinedělí.cz

Šest týdnů po narození dítěte

Cvičení v šestinedělí

Po porodu budete jistě unavená, přesto si zkuste během dne najít pár minut pro sebe a zacvičte si. Cvičení působí pozitivně na regeneraci organismu, zabraňuje některým poporodním potížím (viz dále) a urychluje návrat anatomických a fyziologických těhotenských změn do původního stavu.

Dobré vlivy cvičení

Pravidelné cvičení přispívá ke správnému držení těla a pomáhá proti bolestem zad. Během fyzické aktivity dochází k uvolňování endorfinů, „hormonů štěstí“, které s sebou přináší dobrou náladu. V neposlední řadě má cvičení pozitivní vliv na postavu a působí tak kladně na psychiku ženy.

Cvičení v šestinedělí je zaměřeno především na:

Začínejte cvičit pozvolna

S cvičením začínejte pozvolna, další cviky a počet opakování přidávejte postupně. Během cvičení byste neměla cítit únavu ani bolest. Lépe se vám bude cvičit s vyprázdněným močovým měchýřem a po kojení, kdy nejsou prsa těžká a bolestivá.

Neskákat ani neplavat

Po dobu šestinedělí se vyhněte plavání a cvičení s poskoky a otřesy. Na kole můžete začít jezdit, jakmile se vám zhojí porodní poranění. K běžným sportovním aktivitám (běh, aerobik, tenis apod.) se doporučuje vrátit zhruba po 3 měsících od porodu, kdy budete mít dostatečně posíleny svaly pánevního dna a břišní svaly.

S cvičením souvisí samozřejmě správná životospráva. Při kojení se nedoporučuje držet žádná speciální dieta, dbejte však na zdravou a pestrou stravu a na dostatečný pitný režim.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.