Šestinedělí.cz

Šest týdnů po narození dítěte

Involuce dělohy, lochia, očistky

Anatomie

Děloha je dutý ženský vnitřní pohlavní orgán. U nulipar, u žen, které ještě nerodily, váží zhruba 50 g. Má tvar hrušky, na délku měří 8 cm, na šířku má 5 cm, předozadní rozměr je asi 2–3 cm. U žen, které již rodily, jsou tyto rozměry i hmotnost o něco málo větší.

Skládá se z děložního těla, corpus uteri, a z děložního hrdla, cervix uteri. Horní oblý okraj děložního těla je nazýván fundus uteri. S tímto termínem se můžete v porodnici setkat velice často. Výška fundu se v poporodním období během hospitalizace pravidelně kontroluje. Děložní hrdlo je spodní zúžená část dělohy válcovitého tvaru. Spodní část hrdla ční do pochvy jako čípek. Hrdlo je uzavřeno vnitřní a zevní brankou, která má u nulipar kruhovitý tvar.

Děložní stěna je tvořena třemi vrstvami:

  1. vnitřní vrstva – děložní sliznice, endometrium. Skládá se ze zona functionalis (svrchní vrstva) a zona basalis. Zona functionalis prochází v průběhu menstruačního cyklu změnami a poté se odlučuje ve formě menstruačního krvácení. Zona basalis se neolupuje a v průběhu cyklu se v podstatě nemění.
  2. střední vrstva – svalová vrstva, myometrium. Tato vrstva je „zodpovědná“ za předporodní kontrakce, poslíčky (dolores praesagientes), za porodní kontrakce vypuzující plod a placentu a také za kontrakce stahující dělohu po porodu.
  3. zevní vrstva – serózní vrstva, perimetrium.

Poporodní změny

Děloha prochází během šestinedělí největšími změnami. V průběhu těhotenství zvýšila svou hmotnost až na 1000 g, mnohonásobně zvětšila svůj objem a po porodu se musí navrátit do původního stavu.

Ihned po porodu plodu dochází ke smršťování svalových vláken a ke zmenšování svalových buněk. Děloha má oválný tvar, dosahuje zhruba 1 – 2 prsty pod pupek. Stahuje se (zavinuje, involuje) asi 1 cm za 24 hodin a je-li všechno v pořádku, 10. den po porodu již nelze fundus zevně nahmatat.

Pomaleji děloha involuje po vícečetném těhotenství, po polyhydramniu (velké množství plodové vody) nebo po protrahovaném porodu (porod trvající déle než 18 hodin). Stahování dělohy brání také plný močový měchýř nebo plné střevní kličky. Zavinování dělohy budete pociťovat jako slabší kontrakce. Intenzita bolesti stoupá při kojení, kdy je do krve vyplavován oxytocin, hormon vyvolávající mimo jiné stahy děložních svalových vláken. Bolestivost také stoupá s počtem těhotenství.

Po porodu zůstávají v děloze krevní sraženiny. S jejím smršťováním dochází k uzavírání děložních cév, které vedou k odkrvení a odumření děložní sliznice. Vše pak z těla odchází ven ve formě očistků, lochií. První 3 – 4 dny po porodu jsou červené s převažující složkou krve, označují se jako lochia rubra.

Poté krve ubývá, přibývá tkáňového sekretu, očistky jsou nahnědlé a označují se jako lochia fusca. Koncem druhého týdne žloutnou, odborně se nazývají lochia flava. Po dalším týdnu jsou bělavé, označují se jako lochia alba. V závěru mají charakter hlenu, značí se lochia mucosa.

Jeden typ přechází plynule v druhý, s postupem času jejich množství ubývá. Odchází zhruba po dobu 4–5 týdnů, není však zvláštností, trvají-li pouze týdny 3 nebo naopak celé šestinedělí. Poté většinou přichází menstruace. Očistky by neměly zapáchat. V opačném případě byste měla navštívit svého gynekologa, zapáchající očistky mohou poukazovat na infekci.

K lékaři zajděte také tehdy, pokud se vám zdá, že je krvácení příliš silné s velkým množstvím krevních sraženin. Očistky mají zásaditý charakter, mění proto kyselé pH v pochvě a vytvářejí živnou půdu pro množení bakterií. Proto je v šestinedělí velmi důležitá hygiena rodidel.

Po porodu se také postupně uzavírá děložní hrdlo. Vnitřní branka je uzavřena zhruba po 3 týdnech od porodu, zevní do konce šestinedělí, má tvar příčné štěrbiny (oproti kruhovitému tvaru před prvním porodem).

Hygiena

Myjte si rodidla co nejčastěji, minimálně po každé toaletě. Ideální je čistá vlažná voda, můžete použít také speciální mýdla vhodná pro intimní hygienu nebo mýdla obsahující dubovou kůru pro lepší hojení porodního poranění. Mýdla příliš parfémovaná mohou dráždit poševní sliznici a přispívat k šíření kvasinkové infekce.

Kupte si obyčejné savé vložky, které pravidelně a dostatečně často měňte. Moderní ultratenké vložky nejsou příliš vhodné. Mají neprodyšné dno, dotváří ideální prostředí pro množení bakterií. Pořiďte si speciální síťované kalhotky pro šestinedělky.

Po dobu odchodu očistků se také z hygienických důvodů nedoporučuje mít pohlavní styk.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.