Šestinedělí.cz

Šest týdnů po narození dítěte

Pohlavní styk v šestinedělí

Během šestinedělí dochází k zavinování dělohy, k uzavírání děložního hrdla a k hojení porodních poranění. Několik týdnů po porodu odcházejí z dělohy očistky. Z těchto důvodů se během šestinedělí pohlavní styk nedoporučuje, protože zvyšuje riziko vzniku infekčních komplikací.

Návštěva gynekologa

Se sexuálním životem je dobré začít až po preventivní prohlídce gynekologem po šestinedělí. Při té příležitosti se s ním můžete domluvit na vhodném způsobu antikoncepce, protože to, že žena plně kojí a nemenstruuje, neznamená, že nemůže znovu otěhotnět. Z antikoncepčních metod můžete zvolit bariérovou antikoncepci (kondom, pesar), spermicidní gely nebo krémy či poševní globule.

Vhodná antikoncepce

Možností je také zavedení nitroděložního tělíska. Nejčastěji volenou je hormonální antikoncepce. Během kojení se užívá antikoncepce obsahující pouze gestageny, které nemají negativní vliv na průběh laktace.

K dostání jsou jednak v tabletové formě, mohou se však aplikovat také ve formě injekcí do svalu jednou za 3 měsíce. Po skončení kojení je možno přejít ke kombinované antikoncepci obsahující jak gestageny, tak estrogeny. Každý typ antikoncepce má své výhody i nevýhody. O nejvhodnější metodě se poraďte se svým gynekologem.

Snížená sexuální chuť

Po porodu dítěte (a mnohdy trvající i dlouhou dobu po porodu) trápí mnoho žen snížení chuti k sexuálním aktivitám, což má negativní vliv na jejich partnerský vztah.

Placenta byla zdrojem estrogenů, progesteronu a hCG, po jejím porodu se hladiny těchto hormonů v krvi normalizují. Podvěsek mozkový začíná produkovat hormony prolaktin a oxytocin, hormony zodpovědné za tvorbu a uvolňování mateřského mléka. Prolaktin je však také důvodem snížené chuti k sexu. Přidává se únava po porodu, starost o dítě, nedostatek spánku, obava z bolesti a ze ztráty atraktivity.

Základem je komunikace

Nebojte se o svých pocitech s partnerem mluvit. Komunikace je jedním z nejdůležitějších pilířů partnerské spokojenosti. Pokuste se navzájem chápat. Muž se může cítit odmítáním nechtěný a nemilovaný. Dávejte si najevo vzájemnou lásku. Podělte se o starosti spojené s péči o dítě i domácnost.

Dopřejte si dostatek mazlení

Hodně se hlaďte, mazlete, líbejte a vzájemně dotýkejte. Můžete se uspokojovat také jinými než koitálními praktikami. Do milování se pusťte až tehdy, budete-li mít oba chuť. Nedopusťte, aby dočasný sexuální nesoulad pokazil dobře fungující vztah.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.