Šestinedělí.cz

Šest týdnů po narození dítěte

Péče po epiziotomii

Epiziotomie je nejčastěji prováděnou porodnickou operací. Jedná se o nástřih hráze na konci druhé doby porodní z důvodu rozšíření porodních cest. Tento výkon se nedělá rutinně u všech rodiček. Indikacemi k epiziotomii jsou pevná a vysoká hráz (prostor mezi pochvou a konečníkem), nespolupracující rodička, velký plod nebo naopak plod nezralý, kdy se zvětšením prostoru předchází traumatizaci hlavičky.

Nutností je před vaginálními porodnickými operacemi (forceps – kleště a vakuumextrakce – porod „zvonem“). Nejčastěji se provádí na vrcholu kontrakce a u prořezávání hlavičky, kdy je hráz maximálně napjatá a její citlivost nulová, proto se nemusíte nástřihu bát, většina rodiček jej vůbec necítí. Pokud je nutno nastřihnout hráz před zasunutím kleští nebo nasazením zvonu, bývá předem umrtvena.

Nástřih nebo ruptura

Někdy je lepší malá ruptura (prasklina) než chirurgický nástřih, někdy je lepší nástřih než rozsáhlá ruptura hráze vedoucí třeba až ke konečníku. Zastánci přirozených porodů propagují názor, že jakákoli ruptura je lepší než nástřih. V nemocnicích je na zhodnocení porodníka a porodní asistentky, zda je nástřih nutný či nikoli.

Ošetření po porodu

Po porodu plodu a placenty se musí epiziotomie nebo jiné porodní poranění zašít. Tomuto výkonu předchází místní znecitlivění. Většinou se šije samovstřebávacími stehy, které není potřeba vytahovat, záleží však na zvyklostech nemocnice.

Většina jizev se hojí bez problémů, mohou se však vyskytnout komplikace jako je infekce v ráně nebo rozpad rány, které vyžadují opětovný lékařský zákrok. Bezproblémovému hojení můžete dopomoci správnou péčí o epiziotomii.

Dostatečná hygiena

Hojící se ránu byste měla co nejčastěji sprchovat nejlépe vlažnou vodou. Můžete použít také speciální mýdlo pro intimní hygienu. Dobré je také mýdlo s obsahem dubové kůry.

Klasické parfémované mýdlo může dráždit poševní sliznici. Kupte si speciální síťované kalhotky pro šestinedělky a obyčejné vložky s prodyšným dnem. Udržujte ránu v co největší čistotě. Kdykoli budete moct, epiziotomii větrejte.

Postupné hojení

Hojení jizvy je velmi často doprovázeno bolestí různého stupně. Bolest a otok zmírní ledové obklady. V porodnici vám sestra dá speciální ledové gely, doma můžete použít kostky ledu obalené v kusu látky. Pro pohodlnější sezení se doporučuje sezení na nafukovacím kruhu.

Co nejdříve po porodu začněte posilovat svaly pánevního dna. Zvyšují cirkulaci krve a tím zrychlují a usnadňují proces hojení, působí také preventivně proti poporodní inkontinenci (samovolný únik moči).

Doporučení jak epiziotomii předejít

Existují doporučení, díky kterým můžete snížit pravděpodobnost provedení epiziotomie:

Kegelovy cviky

Cvičte tzv. Kegelovy cviky posilující svaly pánevního dna. Jedním z nejjednodušších je vědomé stahování svalů okolo močové trubice, pochvy a análního otvoru. Tento cvik provádějte v 10ti – 20ti opakováních alespoň 3krát denně.

Díky těmto cvikům si uvědomíte napětí a uvolnění těchto svalů a budete je schopna uvolnit během porodu. V poporodním období napomáhají hojení poranění a předchází poporodní inkontinenci.

Masáž hráze

Někteří odborníci doporučují masáž hráze během těhotenství. Začít byste měla zhruba 6 týdnů před porodem. Můžete použít dětský olej, olivový olej nebo lubrikační gel. Existují také speciální oleje na masáž hráze.

Opakované porody

Pravděpodobnost nutnosti provedení nástřihu klesá také s počtem porodů. Kladný vliv má také kontrolované tlačení, protože rychlý průchod hlavičky zvyšuje riziko vzniku poranění.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.