Šestinedělí.cz

Šest týdnů po narození dítěte

Psychické změny v šestinedělí

Pro většinu žen je narození dítěte radostnou událostí. Přesto až 80 % matek potká po porodu zhoršená nálada. Odborníci rozlišují 3 stupně psychického stavu po porodu: poporodní blues, poporodní deprese a poporodní (laktační) psychóza.

Poporodní blues

Někteří autoři uvádí, že poporodní blues potká až 70 % šestinedělek. Jedná se o přechodný stav kolísání nálad, plačtivosti, zvýšené přecitlivělosti, úzkosti, psychické lability s poruchou komunikace s okolím. Může se objevit negativní vztah k novorozenci a pocit, že se o něj matka nedokáže postarat.

Projevuje se v prvním týdnu po porodu, ustupuje kolem 14. dne po porodu. K příčinám vzniku patří náhlé hormonální změny a fyzické vypětí. Tento stupeň psychického stavu není potřeba léčit s pomocí psychiatra nebo léků, samovolně odezní.

Poporodní deprese

Poporodní deprese postihuje asi 10 % šestinedělek. Objevuje se kdykoli v období do 1 roku po porodu. Symptomy se neliší od klasické deprese. Projevuje se pocitem selhání, úzkostí, strachem ze samoty a sociální izolace, objevuje se bezmoc a beznaděj, nechuť cokoli dělat.

Matky mají pocit, že je dítě nechtěné, že jej nedokáží milovat a starat se o něj, jsou nadměrně unavené a vyčerpané. Toto navíc vede k sebeobviňování a sebepodceňování. Deprese může být doprovázena nechutenstvím nebo naopak přejídáním a poruchami spánku. Tento stav nelze zvládnout bez psychoterapie a psychiatrické medikace.

Laktační psychóza

Laktační psychóza postihuje zhruba 0,1 % šestinedělek. Jedná se pravděpodobně o druh schizofrenie. Dříve se dávala do souvislosti s prolaktinem, hormonem působícím na tvorbu mateřského mléka, na laktaci. Tato souvislost však nebyla potvrzena.

První příznaky se projevují nejčastěji 2. nebo 3. den po porodu. Je to stav nebezpečný jak pro matku, tak pro dítě. Převládá u ní úzkost s maniodepresivními atakami (střídání nadměrné radosti a nadměrného smutku) a halucinacemi. Předporodní psychóza a psychiatrické onemocnění v anamnéze zvyšují riziko jejího vzniku. Tento stav se neobejde bez léčby psychiatra.

Pro psychickou pohodu ženy po porodu je důležitá podpora a pomoc okolí. Nebojte se svěřit se svými starostmi partnerovi nebo někomu blízkému. Nebojte se požádat o pomoc s domácností nebo s dítětem, nesnažte se být perfektní. Udělejte si čas sama pro sebe, neizolujte se od okolí.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.