Šestinedělí.cz

Šest týdnů po narození dítěte

Problémy a komplikace v šestinedělí

Šestinedělky často trápí únava, bolest, hemeroidy, inkontinence moči a zhoršený psychický stav. K nejčastějším poporodním komplikacím patří krvácení a infekce.

Únava

Na únavě se podílí několik faktorů. Je to samozřejmě fyzické vyčerpání z porodu, je následkem 24 hodinové péče o dítě, svou roli však hrají i některé zdravotní potíže, např. chudokrevnost (pozůstatek z těhotenství a důsledek krevní ztráty při porodu).

Co nejvíce odpočívejte, spí-li miminko, zdřímněte si také. Zapojte do péče o dítě a domácnost také partnera nebo jiné členy rodiny. Nesnažte se být dokonalá ve všech směrech. Dbejte na zdravou výživu a dostatek tekutin. Na chudokrevnost vám lékař předepíše preparáty obsahující železo.

Bolest

Ženu po císařském řezu trápí bolest v oblasti jizvy po operaci, ženu po vaginálním porodu trápí bolest v oblasti porodního poranění. Ta je úměrná velikosti poranění. Největší je v prvních dnech po porodu, po šestinedělí přetrvává bolest asi u 6 % žen.

V prvních dnech můžete bolesti ulevit sedacími koupelemi s dubovou kůrou a ledováním. K lepšímu hojení přispějete také posilováním svalů pánevního dna, čímž rozproudíte krev v dané oblasti. Někdy jsou zapotřebí také léky proti bolesti.

Hemeroidy

Mnoho žen má po porodu vytlačené hemeroidy. Většina z nich se samovolně zatáhne. Doporučují se sedací koupele nebo gely z dubové kůry. Pomáhá také studená sprcha. Zeptejte se v lékárně na mastičku proti hemeroidům, kupte si čípky na změkčení stolice.

Inkontinence moči

Samovolným únikem moči (při námaze) trpí 5 – 40 % šestinedělek. Souvisí s poškozením a rozvolněním vaziva močového měchýře, močové trubice a svalů pánevního dna. Trpí jím více ženy po obtížném vaginálním porodu (protrahovaný porod, velký plod, klešťový porod, porod zvonem), naopak nejméně trápí ženy po císařském řezu, zcela se jim však nevyhýbá. Svou roli hraje také tělesná hmotnost.

Preventivně i léčebně působí posilování svalů pánevního dna společně s redukcí váhy (pokud je to potřeba). U většiny postižených žen tento problém ustane do 8 měsíců po porodu. Pokud přetrvává, je vhodné navštívit lékaře specialistu, urogynekologa.

Subinvoluce dělohy

Subinvoluce dělohy je termín označující pomalé zavinování dělohy, které se projeví během prvních dnů po porodu. Děloha dosahuje výše, je měkká, děložní hrdlo se neuzavírá, očistky jsou hojnější. Vyskytuje se častěji u vícerodiček, u vícečetných těhotenství, u polyhydramnia (velké množství plodové vody), u velkého plodu.

Riziko vzniku této komplikace se zvyšuje také po protrahovaném porodu (porod trvající déle než 18 hodin) a po operačním porodu (forceps – kleště, vakuumextraktor – porod „zvonem“). Banální příčinou subinvoluce dělohy jsou plný močový měchýř nebo střevní kličky.

Léčebnou metodou první volby je zevní masáž dělohy a podání uterotonik, léků podporujících stahování dělohy.

Krvácení

Rané šestinedělí

Zvýšené krvácení během prvních 7 dnů po porodu bývá způsobeno hypotonií (sníženým napětím) nebo atonií (žádným napětím) dělohy, výše zmíněnou subinvolucí dělohy, pozůstatky placentární tkáně a blan v děloze nebo hemokoagulační poruchou. Krvácet může žena také z porodních poranění.

Preventivně proti tomuto krvácení působí správné vedení porodu, kontrola placenty po porodu a kontrola hrdla a pochvy v zrcadlech. Léčebnou metodou je podání uterotonik.

Pozdní šestinedělí

Příčinou krvácení v pozdním šestinedělí může být placentární polyp, endometritida (viz dále) nebo velmi vzácně choriokarcinom (nádor z plodových obalů) a karcinom děložního hrdla.

Pokud v děloze zůstane zbytek placentární tkáně, postupně se uvolňuje a usazují se na něm krevní sraženinky, vytváří se placentární polyp. Děloha se jej snaží kontrakcemi vypudit. Projevuje se bolestmi v podbřišku a nepravidelným krvácením.

Řešením tohoto problému je revize dělohy kyretou („výškrab“ dělohy) a podání antibiotik.

Infekce

Otevřená děloha s neuzavřeným hrdlem je vstupem infekce a očistky vytváří živnou půdu pro bakterie. Infekce může být dvojího typu:

Průběh infekce závisí na stavu obranyschopnosti organismu, na okolnostech, které infekci způsobily a na druhu a virulenci (schopnost vyvolat onemocnění) původce infekce.

Infekce vulvy a pochvy se projevuje zarudlostí, zduřením a bolestí, popř. hnisavým sekretem. Léčí se oplachy a při potřebě antibiotiky. V některých případech je nutné ránu otevřít, vyčistit a znovu zašít. Totéž platí pro infekci v ráně po císařském řezu.

Zánět děložní sliznice, endometritida se projevuje zvýšenou teplotou, hojnějšími páchnoucími očistky a bolestmi v podbřišku. Léčí se antibiotiky a uterotoniky. Doporučuje se klid na lůžku.

Zánět se může ze sliznice rozšířit na svalovinu a způsobit tak myometritidu. Doprovází ji vysoké teploty, třesavka, hnisavý výtok a zhoršení celkového stavu. Děloha je na pohmat bolestivá. Léčí se stejně jako endometritida.

Neléčená infekce se může šířit dál, na děložní okolí, vzniká parametritida. Projevuje se horečkou, bolestí vystřelující do stehen, častým nucením na močení, zhoršením celkového stavu. Léčí se podáním širokospektrých antibiotik, infuzemi, dává se led na podbřišek. Doporučuje se absolutní klid. V některých případech je nutné zánětlivá ložiska vyprázdnit a vydrénovat.

Může dojít také k zánětu žil, nejčastěji pánevních žil. Tento zánět je doprovázen zvýšenou teplotou, tachykardií (zrychleným tepem), bolestí v podbřišku, popř. otokem dolní končetiny. Z důvodu možného vzniku krevních sraženin se podává heparin, látka ředící krev, a antibiotika.

Nejzávažnější komplikací je celková infekce, puerperální sepse, dříve známá jako horečka omladnic. Je způsobena vyplavením mikrobů nebo jejich toxinů do krevního oběhu. Může skončit i smrtí. Projevuje se vysokou horečkou až 40°C, třesavkou, tachykardií a schváceností. Léčí se širokospektrálními antibiotiky a heparinem.

Šestinedělky také častěji trpí infekcemi močových cest.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.