Šestinedělí.cz

Šest týdnů po narození dítěte

Extragenitální změny

V průběhu těhotenství prochází určitými změnami téměř všechny tělní soustavy. Vzrůstá objem krve až o 35 %, zvyšuje se srdeční frekvence, zvětšuje se minutový srdeční objem (objem krve, které srdce vypudí do těla za jednu minutu) a respirační objem (objem vyměňovaného vzduchu při každém nádechu a výdechu).

Zácpa

Těhotné často trpí zácpou. S větším množstvím cirkulující krve souvisí zvýšená filtrace v ledvinách, to znamená, že se tvoří větší množství moče a ledviny mírně hypertrofují (zvětšují se). Stoupá energetická spotřeba, průměrný váhový přírůstek během těhotenství by měl být okolo 12,5 kg.

Během šestinedělí dochází v organismu ženy ke dvěma typům změn. Jedná se o změny involuční, kdy se tělní soustavy dostávají do stavu jako před otěhotněním (nikdy se však nenavrátí po anatomické ani funkční stránce do stavu původního), a o změny progresivní, kdy naopak dochází k rozvoji některých orgánů. Jde především o nástup a průběh laktace.

Pokles bránice

Po porodu klesá bránice, srdce zaujímá svou dřívější polohu. Minutový srdeční objem a srdeční frekvence se obvykle normalizuje do 3 týdnů. Společně klesá také respirační objem.

Nutkavé močení

Během prvních 4–5 dní po porodu dochází k tvorbě většího množství moče (až 3 litry za den). Zvětšené ledviny involují i několik týdnů.

Močový měchýř je po porodu rozepjatý a nedokonale se vyprazdňuje, první dny v něm zůstává i po vymočení zbytková moč. Spolu s dalšími faktory je toto důvodem zvýšené náchylnosti šestinedělek k infekcím močových cest (což platí také pro ženy těhotné).

Normalizace trávení

Funkce trávicího ústrojí se normalizuje poměrně rychle (během prvních dvou týdnů). Po vyprázdnění dělohy se vrací střevní kličky do své původní polohy. Kvůli nedostatečnému příjmu tekutin, sníženému napětí břišní stěny a někdy kvůli strachu o sešité porodní poranění dochází k oddálení první stolice, a proto v prvních dnech po porodu přetrvávají potíže s vyprazdňováním a objevuje se nadýmání.

Ihned po porodu dochází ke ztrátě asi 5 kg (plod, placenta, plodová voda, krevní ztráta), během šestinedělí pak dochází k úbytku dalších 4 kg důsledkem ztráty vody a elektrolytů (těhotenské otoky).

Zvýšená teplota

Dehydratace, únava a hormonální změny mohou způsobit vzestup teploty do 38°C. Teplota nad tuto mez v průběhu dvou dnů do 10 dní po porodu může poukazovat na infekci.

Zpomalený růst vlasů

Během šestinedělí dochází ke zpomalení růstu vlasů a k jejich nadměrné ztrátě. Tento stav je dočasný a upraví se během několika měsíců.

Bolesti

První dny po porodu jsou obvykle provázeny jistou mírou bolesti, která je velmi individuální. Může to být bolest horních končetin a krku z důvodu jejich namožení v II. době porodní při tlačení.

Nevhodná poloha pánve za porodu může způsobit bolesti v kříži a bolesti dolních končetin. Bolestivá může být také involuce dělohy a hojení porodních poranění.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.